Liposuction

LİPOSUCTİON NEDİR?

Uygun diet ve egzersiz programlarına rağmen birçok insan inceltemedikleri bölgesel yağlanmadan şikayetçidir.Liposuction ile problemli bölgelerdeki dirençli yağ birikimleri vücuttan uzaklaştırılarak bu durum düzeltilebilir.Liposuction yağ depolanmaya yatkın hertürlü vücut bölgesini inceltmek amacıyla kullanılan güvenli ve popüler bir cerrahi işlemdir.

Farklı liposuction teknikleri mevcut olup tek veya kombine şekilde uygulanabilir.Standard tümesan tekniğe (kan damarlarını daraltarak kanamayı azaltan bir solüsyon enjekte edilir) ek olarak ultrason yardımlı liposuction ve lazer yardımlı liposuction (SMARTLİPO) teknikleri de mevcuttur. Liposuction esnasında lazer kullanımı yağ yıkımına yardımcı olmasının yanında cilt sıkılaşmasınıda arttırır. Düşük deri elastisitesi olan hastalarda bazen karın germe ameliyatı ihtiyacını ortadan kaldırabilir.

CERRAHİ İŞLEM?

Liposuctionda sıklıkla kanamayı azaltmak ve hasta konforunu arttırmak için genel anestezi tercih edilir. Anestezi öncesi cerrahi çizimler yapılır.Mümkün olduğunca gizli bölgelerden yapılan 2-3 mm’lik çok küçük cerrahi kesilerden girilerek kanüller ve vakum cihazı yardımıyla parçalanan yağ depozitleri vücuttan uzaklaştırılır.

İYİLEŞME SÜRECİ?

Cerrahi işlem sonrası işlem bölegesine göre özel dizayn edilmiş korseler 4 hafta süreyle kullanılır.Birmiktar morarma oluşur ki çoğu cerrahi sonrası 7-10 günde kaybolur.Doku ödemi 6.haftada kaybolur. İşe 1.haftada dönülebilir fakat ağır yük kaldırma gibi aktivitelerden 2-3 hafta kaçınılmalıdır.

LİPOSUCTİON KİLO VERMEME YARDIMCI OLURMU?

Liposuctionda asıl amaç kilo kaybettirmek değil uygunsuz dağılımlı yağlanmanın düzeltilmesidir.Diet ve egzersize dirençli problemli alanların inceltilmesi için bir araçtır.Bu uygulamayla 2.5-3 kilodan fazla zayıflama hedeflenmemelidir.En iyi sonuçlar hastanın ideal kilosuna yaklaştığında yapılan işlemlerde alınır.

LİPOSUCTİON MI? KARIN GERMEYEMİ İHTİCACIM VAR?

Liposuction vücuttan fazla yağı uzaklaştırırken karın germede ise fazla ve gevşek olan deri uzaklaştırılır.Genellikle deri fazlalığında deri daha incedir ve sıklıkla çatlaklar eşlik eder.Tekniklerin hangisinin veya kombinasyonunun uygulanacağına karar vermede en güvenilir yol profesyonel değerlendirmedir.

LİPOSUCTİON SONRASI DERİ SARKARMI?

Bu uzaklaştırılan yağ miktarına ve deri elastisitesine bağlıdır.Riskin yüksek olduğu hastalarda lazer lipo veya karın germe ile kombine teknik tercih edilmelidir.

Hastalarımdan gelen yorumlar 

Hastalarım neler yazmış ?

5/5