Karın Germe

KARIN GERME NEDİR?

Düzenli diyet ve egzersiz programına rağmen birçok insan hedefledikleri düz karna sahip olamazlar. Hızlı kilo verme,yaşlanmaya bağlı deri elastisitesinde azalma, hamilelik sonrası abdominal kaslarda ayrılma diyet ve egzersize dirençli olan karın sarkmasına sebep olabilir.

Karın germede fazla ve sarkan deri vücuttan uzaklaştırarak daha düz bir karın elde edilir. Aynı zamanda abdominal kaslar orta hatta sıkılaştırılarak karın içindeki dokuların yerli yerinde durması sağlanır. Bu işlemle daha ince ve genç bir vücuda sahip olmak mümkündür.

KARIN GERME ADAYIMISINIZ?

İdeal kilosuna yakın hastalar kadar orta derece kilo fazlalığı olan hastalar da karın germe liposuctionla kombine edilebildiği için uygun adaydır.

TAM VEYA MİNİ ABDOMİNOPLASTİ?

Çoğu hastada tam karın germe gereklidir. Bu işlemde tüm bikini bölgesi boyunca uzanan bir cerrahi kesiye ek olarak göbek deliği etrafında da küçük bir kesi olur. İşlemle hem üst hem alt karın bölgesindeki fazlalık çıkarılabildiği için gebelik sonrası ve aşırı kilo kaybeden hastalarda tercih edilmelidir. Mini karın germede kısa bir cerrahi kesi kullanılır. Göbek deliği altında kalan sarkmalarda etkilidir. Bu nedenle sadece alt karında sarkma olan hastalarda tercih edilmelidir.

İYİLEŞME SÜRECİ?

Biriken sıvıyı boşaltmak amacıyla yerleştirilen tüpler 1-3 gün de alınır. Postop 4-6 hafta özel korse kullanılmalıdır. 1-3 hafta devam eden belirgin ödem ve morluk normaldir. İlk gün yürümeye başlanır fakat 1.haftaya kadar tam dik pozisyona geçilmemelidir. Masa başı ofis işine 1-2 haftada dönülebilir. Ağır egzersiz, yük kaldırma gibi aktivitelerden 4-6 hafta uzak durulmalıdır. 6. Haftadan sonra korse çıkarılır ve normal fiziksel aktivitelere başlanabilir. Tam iyileşme 6 ay kesi izinin azalarak belirsizleşmesi ise 1.yıla kadar devam eder.

KARIN GERME SONRASI HAMİLE KALABİLİRMİYİM?

Hamile kalmak işlem sonrası tamamen güvenlidir. İşlem hamilelik risklerini kesinlikle arttırmaz. Fakat hamilelik süreci karın kaslarında ayrılma ve deride tekrar sarkmaya neden olabilir. Bu nedenle yakın gelecekte çocuk sahibi olmayı planlayan hastaların karın germe ameliyatını doğum sonrası 6.aya ertelemeleri uygun olacaktır.

KARIN GERME TÜM ÇATLAKLARDAN(STRİA) KURTULMAMI SAĞLARMI?

Karın germe ile eksize edilen deri üzerindeki tüm çatlaklar uzaklaştırılırken deri sıkılaştığı için kalan çatlakların görünümü de düzelir. Fakat tüm striaların çıkarılması mümkün değildir. Cerrahi sonrası lazer ve cilt terapileri ile sonuç iyileştirilebilir fakat striaların tamamen kaybolması mümkün değildir.

Hastalarımdan gelen yorumlar 

Hastalarım neler yazmış ?

5/5