Burun Estetiği

RİNOPLASTİ NEDİR?

Rino burun anlamında,plasti ise şekillendirme,bükme,form verme anlamındadır.Birçok plastik cerrah rinoplasti cerrahisinin en artistik ve zor kozmetik cerrahi işlem olduğu konusunda hemfikirdir.Çünkü cerrah 3 boyutlu değişiklikler yaparak burun şeklini yüz ile uyumlu hale getirmeye çalışır.

Modern rinoplastide amaç hava yolunu ve sinüs fonksiyonunu korurken yüz ile daha ahenkli ve dengeli bir burun şekli elde etmektir.Kısaca iyi bir rinoplastide sonuç estetik olduğu kadar fonksiyonelde olmalıdır.

CERRAHİ SONRASI İKİNCİL GİRİŞİMLER GEREKLİMİDİR?

Cerrahi işlem sırasında burun şiştiği için %15 oranında sekonder işlem gerekebilir.

İYİLEŞME SÜRECİ?

Burun Estetiği

Burna yerleştirilen hava yolu olan silikon tamponlar ortalama 3 günde çıkartılır.Tamponlar silikon yapıda olup dokulara yapışmadığından tampon çekilme işlemi zannedilenin aksine çok kolay ve ağrısızdır.Termal atel 1.haftada alınır.Atel çıkartıldıktan sonra ödemi azaltmak için 2-3 günlük burun bandajı yapılır.Rinoplasti hastalarının yarısında morluk olabilir.Ameliyat sonrası burun şiş olmasına rağmen atel çıkartıldığı andan itibaren burun şeklindeki iyileşme hasta tarafından farkedilir.Postoperatif 2.ayda ödemin %75’i geriler.Kalan ödem 6-12 aylık süürede ortadan kaybolur.

NASIL BİR BURUN İSTEDİĞİMİ DOKTORUM NASIL ANLAR?

Ameliyat öncesi konsültasyonda hastanın profesyonel makro fotoğrafları çekilerek simüülasyon programda ön çalışma yapılır.Böylece hekim hastanın nasıl bir burun şekli istediği konusunda net fikir sahibi olabilir.

Burun Estetiği

YAŞ KISITLAMASI VARMI?

Yüz gelişimi tamamlanmış her hasta rinoplasti adayı olabilir.Kadınlarda 15-16 yaş erkeklerde ise 16-17 yaş sonrasında cerrahi işlem güvenli şekilde gerçekleştirilebilir.Sinüs fonksiyonunun etkilendiği ve ciddi burun ici eğriliklerin eşlik ettiği hastalarda daha erken yaşlarda yapılabilir.Üst yaş sınırı yoktur.

RİNOPLASTİ SONRASI AĞRI OLURMU?

Bir grup hastada ilk 2-3 gün olan hafif ağrı çok kolay tolere edilebilirken birçok hasta ise operasyon öncesi gelişebilecek ağrı konusundaki korkularının yersiz olduğunu ifade etmektedir.

HANGİ CERRAHİ TEKNİK?

Açık veya kapalı tekniğe heriki işlemin avantaj ve dezavantajları hastaya detaylı şekilde anlatıldıktan sonra hastanın ihtiyaçları doğrultusunda uygun cerrahi tekniğe birlikte karar verilir.

İŞE NEZAMAN DÖNERİM?

Genellikle 1-2 haftalık istirahat süreci sonrası hastalar iş ve sosyal hayatlarına dönebilirler.

Hastalarımdan gelen yorumlar 

Hastalarım neler yazmış ?

5/5